
Pride-kohu kuumenee – pelaajilta yhteinen kannanotto
Pride-keskustelu on puhuttanut suomalaisessa pääsarjakiekossa jo kolmatta päivää. Nyt Suomen Jääkiekkoilijat ry on ottanut asiaan kantaa ja korostaa, että myös pelaajien perusoikeudet on muistettava arvokeskustelun keskellä.
Suomen Jääkiekkoilijat ry julkaisi maanantaina tiedotteen, jonka mukaan pelaajien perusoikeudet on huomioitava myös arvokeskustelussa.
Keskustelu sai alkunsa TPS:n Veli-Matti Savinaisen päätöksestä olla pukematta ylleen With Pride from Turku -teemaottelun pelipaitaa. Tämän jälkeen aihe on jakanut mielipiteitä voimakkaasti julkisuudessa.
Pelaajayhdistys muistuttaa perusoikeuksista
SJRY ei mainitse Savinaista tiedotteessaan nimeltä, mutta viesti on selvä. Yhdistyksen mukaan ammattikiekkoilijoilla on työntekijöinä samat perusoikeudet kuin muillakin ihmisillä.
Yhdistys korostaa, että pelaajien päätyö on pelata jääkiekkoa. Sen mukaan osallistuminen erilaisiin yhteiskunnallisiin tai poliittisiin kannanottoihin, kampanjoihin tai arvoja korostaviin viesteihin on luonteeltaan symbolista viestintää, joka liittyy pelaajan henkilökohtaisiin mielipiteisiin.
SJRY:n varapuheenjohtaja Ilari Melart painottaa, että urheilussa tulee edistää yhdenvertaisuutta ja kaikkien ihmisten kunnioittamista. Samalla hänen mukaansa on muistettava, että yhdenvertaisuuteen kuuluu myös oikeus omaan mielipiteeseen.
Julkinen paine nousi esiin
Melartin mukaan pelaajia ei pidä asettaa tilanteeseen, jossa heidän henkilökohtaiset mielipiteensä johtavat haitallisiin seurauksiin työelämässä.
Myös SJRY:n puheenjohtaja Teemu Ramstedt korostaa, että jokaisella pelaajalla pitää olla mahdollisuus toimia oman mielipiteensä mukaan.
Ramstedtin mukaan ammattijääkiekossa pelaajat ovat hyvin näkyvässä asemassa. Jos pelaaja kieltäytyy osallistumasta symboliseen kannanottoon, seurauksena voi olla voimakas julkinen arvostelu. Toisaalta myös mukana olevat pelaajat voivat joutua arvostelun ja kyseenalaistamisen kohteiksi.
Ramstedt muistuttaa, että ammattiurheiluun kuuluu julkinen arviointi ja kritiikki, mutta pelaajia ei pitäisi hänen mukaansa asettaa kohtuuttoman julkisen paineen tai leimaamisen kohteeksi heidän henkilökohtaisen ratkaisunsa vuoksi.
Savinainen kertoi omasta kannastaan
Savinainen kirjoitti lauantaina sosiaalisessa mediassa kunnioittavansa kaikkia ihmisiä ja uskovansa siihen, että kaikkia tulee kohdella tasavertaisesti. Samalla hän ilmoitti, ettei halua edustaa pride-ideologiaa.
Tämän jälkeen keskustelu on jatkunut vilkkaana sekä puolesta että vastaan.
Vuonna 1973 perustettu Suomen Jääkiekkoilijat ry toimii jääkiekkoilijoiden ammattijärjestönä. Yhdistyksen jäsenmäärä ei ole tiedossa.
Lähde: IL




