Kirurgi
Muut uutiset

Teppo Numminen toipuu toisesta avosydänleikkauksesta

Toimitus

Leijona- ja NHL-legenda Teppo Numminen elää jälleen uutta vaihetta elämässään. 57-vuotiaan kiekkosankarin sydäntä on jouduttu operoimaan jo neljä kertaa, ja viimeisin avosydänleikkaus tehtiin kesäkuun alussa Tampereen Sydänsairaalassa.

Kyseessä oli jo toinen avosydänleikkaus, aiemmat kaksi toimenpidettä tehtiin nivusen kautta. Nyt Numminen kertoo kuntoutumisen etenevän rauhallisesti mutta suunnitellussa tahdissa.

– Edelleen mennään sillä lailla pikkuhiljaa, mutta hyvin on mennyt ja ollaan aikataulussa, hän kuvailee tämänhetkistä vointiaan.

Pitkä ura Leijonissa ja NHL:ssä

Numminen on yksi suomalaisen jääkiekon suurista nimistä. Maajoukkueessa hän ehti pelata Leijona-paidassa 12 kertaa aikuisten ja kahdesti juniorien arvokisoissa, ja erityisesti Suomen edustaminen on jättänyt häneen pysyvän jäljen.

Hän oli mukana voittamassa Leijonille ensimmäisen arvokisamitalin, olympiahopean Calgaryssä 1988, sekä olympiapronssin Naganossa 1998 ja olympiahopean Torinossa 2006. Torinon finaalitappio Ruotsia vastaan on jäänyt suomalaisten mieleen myös Nummisen kyynelsilmäisestä tv-haastattelusta.

– Olen aina ollut suomalaisuudestani ylpeä. Voin olla kiitollinen, että sain edustaa Suomea niin monessa turnauksessa. Se on ollut suuri kunnia, Numminen sanoo.

NHL:ssä hän pelasi peräti 1372 runkosarjaottelua, enemmän on suomalaisista kertynyt vain Teemu Selänteelle. Uran varrelle mahtui kausia muun muassa Winnipeg Jetsissä, Phoenix Coyotesissa, Dallas Starsissa ja Buffalo Sabresissa. Buffalossa hän työskenteli myöhemmin myös apuvalmentajana.

Sydänvian kanssa koko aikuisikä

Nummisella todettiin jo lapsena synnynnäinen sydämen läppävika. Se vaati toimenpiteitä useaan otteeseen: kaksi ensimmäistä leikkausta tehtiin vuosina 2005 ja 2006 nivustien kautta, ja vuonna 2007 hänelle tehtiin avosydänleikkaus aortan laajentuman vuoksi.

Viime kesäkuussa oli vuorossa uusi iso operaatio, kun sydämen läppä vaihdettiin mekaaniseen ja aortan tilanne tarkistettiin samalla. Sairaalassa kului yhdeksän vuorokautta ennen kotiutumista.

Nyt arki rakentuu rauhallisen kuntoutumisen ympärille.

Uusi elämänvaihe Tampereella

Peliuransa jälkeen Numminen on pysynyt vahvasti kiinni jääkiekossa. Hän toimii muun muassa Suomen Jääkiekkomuseon hallituksessa ja Jääkiekkoleijonien aatelointitoimikunnan puheenjohtajana, mikä pitää yhteyden laji-ihmisiin edelleen tiiviinä.

Perhe asuu Tampereella, jonne Nummiset asettuivat kymmenisen vuotta sitten. Elämäntilanne on kuitenkin muuttunut, kun lapset ovat lähteneet maailmalle.

Tepon ja hänen vaimonsa Ann-Maaritin kolmesta lapsesta nuorin, 19-vuotias Nicklas, jatkaa isänsä jalanjäljissä puolustajana kanadalaisessa junioriliigassa QMJHL:ssä.

– Tämä vuosi on ollut sillä tavalla erilainen, että kukaan lapsista ei ole enää kotona. Omia asioita on hoidettu ja tietysti olen käynyt lapsia moikkaamassa maailmalla, Numminen kertoo.

Jääkiekkosuku on vahva: isä Kalevi Numminen kuuluu Suomi-kiekon suurimpiin legendoihin, ja veli Teemu Numminen pelasi SM-liigassa. Kalevi nähtiin viimeksi Nokia-areenan jäällä, kun Tapparan Kristian Kuuselan pelinumero jäädytettiin marraskuun puolivälissä.

Uskoa Leijonien tulevaisuuteen

Sydänleikkauksista huolimatta Numminen seuraa tarkasti nykykiekkoa ja tulevia arvokisoja. NHL-pelaajien paluu olympialaisiin tekee Milanon turnauksesta helmikuussa erityisen mielenkiintoisen myös hänen silmissään.

Vaikka Suomi menetti ykkössentteri Aleksander Barkovin loukkaantumisen takia, Numminen luottaa edelleen Leijonien mahdollisuuksiin.

Hänen mukaansa Suomen vahvuus on edelleen joukkuepelaamisessa ja siinä, että pelaajat ovat tottuneet hitsautumaan nopeasti yhteen maajoukkueessa. Sillä voidaan kuroa umpeen materiaalieroja suuria kiekkomahtimaita vastaan.

– Suomen pelaaja menee aina joukkue edellä. Siitä on ollut ennenkin hyötyä, ja uskon että on jatkossakin, Numminen sanoo.

Toipuminen jatkuu askel kerrallaan, mutta yksi asia ei ole muuttunut: Leijonalegenda kantaa yhä ylpeänä sinivalkoisia värejä – kaukalon ulkopuolellakin.

Lähde: IL