Hiihtolatu
Hiihto

Tuomio hiihdolle – asiantuntijat kertovat, millainen kilpailukalenterin pitäisi olla

Toimitus

Maastohiihto elää jälleen syksyn ja talven taitteessa kiivasta keskustelukautta. Lajiväki pohtii tuttuun tapaan, onko loka–marraskuun vaihteessa järkevää kilpailla, kun talvi antaa yhä useammin odottaa itseään – tälläkin kertaa pitkään ja hartaasti.

Eräs suomalainen huippuhiihtäjä kiteytti monen ajatukset kauden avauksen jälkeen:
– Tämä on täyttä typeryyttä, jolla on hyvin vähän tekemistä kansainvälisen huippuhiihdon kanssa.

Sää on lämmin, luonnonlunta ei näy, ja kilpailureittejä pidetään hengissä tekolumen avulla. Mutta onko tässä mitään järkeä? Neljä alan asiantuntijaa kertoo näkemyksensä siitä, millainen nykyisen kilpailukalenterin pitäisi olla.

”Mikä hoppu?” – Pirjo Muranen

Sprinttihiihdon maailmanmestari ja Iltalehden asiantuntija Pirjo Muranen kyseenalaistaa kilpakauden varhaisen aloituksen.

Hänen mukaansa marraskuun alku on turhan kiireinen aloitus, kun talvet jatkuvasti myöhästyvät.

– Mikä hoppu on aloittaa kilpailukausi marraskuun alussa? Olosuhteet eivät palvele urheilijoita eivätkä huoltoa. Ei tekisi pahaa siirtää aloitusta myöhemmäksi.

Muranen muistuttaa, että 1990-luvulla kilpailukauden alku oli maltillisempi. Nyt hän näkisi mielellään enemmän kilpailuja kevättalvella, jolloin lumiolosuhteet ovat varmemmat.

”Show lokakuulle” – Jussi Eskola

Viaplayn hiihtoselostaja Jussi Eskola haluaa ajatella uudella tavalla. Hänen mukaansa hiihdon näkyvyys voisi hyötyä täysin erilaisesta avauksesta.

– Fis voisi tehdä normaalista poikkeavan show’n lokakuulle: kaupunkisprintin. Se toisi sprinttihiihtäjät esiin eri tavalla. En tiedä, olisiko se taloudellisesti perusteltu, mutta kiinnostusta varmasti olisi.

Eskola ehdottaa myös, että kauden loppuun voisi lisätä yhden kilpailuviikonlopun – varsinkin arvokisavuosina, jolloin hiihtäjät ovat usein jo väsyneitä.

Hänen mielestään maastohiihdossa voisi olla alppihiihdon kaltainen maailmancupin finaali, joka nostaisi loppukauden merkitystä.

”Kiima kovimmillaan” – Mika Kulmala

Hiihtoliiton entinen toiminnanjohtaja Mika Kulmala muistuttaa, että yleisön kiinnostus on korkeimmillaan juuri alkukaudesta.

– Marraskuussa kiima on kovimmillaan, ei huhtikuussa. Kevättalvella halutaan lenkille, ei ruudun ääreen katsomaan hiihtoa.

Kulmalan mielestä Suomen cupin rooli on vahva, eikä kalenteria kannata lähteä repimään uusiksi vain muutaman viikon vuoksi. Yleisöä riittää, ja tv-numerot puhuvat puolestaan.

Hän korostaa myös, että Rukan maailmancupin paikka marras–joulukuun taitteessa on strategisesti tärkeä:
– Linnan juhlat vetävät enemmän kuin hiihtokisat. Ei suomalaisille ole etua, jos Rukan kisa siirretään samaan viikonloppuun.

”Kalenteri on tämä” – Hannu Koivusalo

Suomen cupin johtaja Hannu Koivusalo on realisti. Hänen mukaansa kansalliseen kilpailukalenteriin ei ole toistaiseksi tulossa muutoksia – eikä siihen ole suurta liikkumavaraa.

– Olisi optimaalisempaa aloittaa myöhemmin, mutta kansainvälinen kalenteri tulee voimalla vastaan. Marraskuussa kilpailuja voidaan järjestää vain muutamilla paikkakunnilla.

Koivusalo toteaa, että kansainvälisissä pöydissä ei ole vireillä suunnitelmia pidentää maailmancupin kautta.

– Kansainvälinen kilpailuohjelma pysynee nykyisen kaltaisena. Suomessa kalenteri tulee olemaan tämä myös jatkossa, ellei jotain todella mullistavaa tapahdu.

Lähde: IL