
NHL:n kuumimmat lupaukset listattiin – kolme suomalaista kympin kärjessä
Kanadalaismedia TSN on listannut tämän hetken kuumimmat NHL-lupaukset ensi kesän varaustilaisuutta varten – ja suomalaisittain listaus näyttää erinomaiselta. Kärkikymmenikköön mahtui peräti kolme suomalaispelaajaa, joista kaksi edustaa Tapparaa. Listan ykköspaikalla on Penn Staten yliopistossa pelaava superlupaus Gavin McKenna, mutta aivan hänen takanaan nousee vahva suomalaisrintama.
Kolme suomalaista kärkikymmenikössä
Tapparan puolustaja Juho Piiparinen arvioitiin TSN:n listauksessa koko joukon neljänneksi parhaaksi lupaukseksi. Puolustajista hänen edellään on vain North Dakotan yliopistossa pelaava Keaton Verhoeff. Piiparinen on noussut nopeasti yhdeksi ikäluokkansa kiinnostavimmista nimiä, ja sijoitus neljän kärkeen kertoo, että odotukset ovat korkealla myös NHL-pöydissä.
Piiparisen joukkuetoveri Oliver Suvanto teki listauksessa hurjan loikan. Aiemmasta sijoituksesta ponnistettiin nyt 13 pykälää ylöspäin aina kahdeksanneksi asti. Samalla TSN nimesi Suvannon koko varausluokkansa lupaavimmaksi keskushyökkääjäksi.
TSN:n asiantuntija Craig Buttonin mukaan Suvannon vahvuus löytyy monipuolisuudesta ja kyvystä mukauttaa peliään tilanteen mukaan. Hän kuvaa Suvantoa pelaajaksi, jonka otteissa riittää särmää ja joka pystyy vaikuttamaan peliin usealla eri osa-alueella.
Kärkikymmenikön kolmas suomalainen on viimeksi Kiekko-Espoossa pelannut hyökkääjä Oscar Hemming, joka arvostettiin sijalle kymmenen. Hemming erottuu kärkinimistä myös sillä, ettei ole pelannut lainkaan tällä kaudella.
Oscar Hemming korkealla ilman peliminuutteja
Hemmingin tilanne on poikkeuksellinen. Hän ja Kiekko-Espoo ovat riitaantuneet nuorukaisen oikeudesta siirtyä Kanadaan OHL-junioriliigan Kitchener Rangersin riveihin. Hemming purki pelaajasopimuksensa espoolaisseuran kanssa heinäkuun lopulla, ja siirtokiista etenee parhaillaan oikeusteitse.
Vaikka kausi on jäänyt pelaamatta, Button muistuttaa viime kauden näyttöjen painoarvosta. Hänen mukaansa Hemming on “uskomattoman hyvä” ja omaa hurjan määrän ominaisuuksia, joiden vaikutus näkyy laajasti pelin eri osa-alueilla. Buttonin mielestä tärkeintä olisi, että Hemming pääsisi pian jälleen tositoimiin.
Latvialaispuolustajalle korkea sijoitus, listalla myös muita suomalaisia
TSN arvioi SM-liigassa pelaavan latvialaispuolustaja Alberts Smitsin sijalle 12. Listauksessa oli kuitenkin lipsahdus seuran kohdalla, sillä Smitsin kerrottiin edustavan SM-liigassa Jokereita, vaikka todellisuudessa hänen seuransa on Jukurit.
Suomalaispelaajia löytyy TSN:n listalta myös kärkikymmenikön ulkopuolelta. Tapparan hyökkääjä Vilho Vanhatalo sijoitettiin 34. sijalle ja Pelicansin Samu Alalauri 60. sijalle.
Lisäksi Pelicansin tsekkimaalivahti Frantisek Poletin arvostettiin sijalle 49, ja hänet nostettiin koko listan parhaaksi maalivahdiksi.
TSN:n tuore listaus vahvistaa kuvaa siitä, että suomalaislupaukset ovat ensi kesän NHL-draftissa vahvasti esillä – erityisesti Tapparan junioreiden osalta.
Lähde:: IS




