
Tapparan Grönborg ja JYPin Matikainen ajettiin ulos, ottelun jälkeen tuli kovat syytökset
SM-liigassa nähtiin poikkeuksellisen kuuma ilta, kun Tappara kaatoi JYPin 4–1 Nokia-areenassa ja vankisti asemiaan sarjan kärjessä. Ottelun tulos jäi kuitenkin monelle sivuosaan, sillä kaukalossa nähtiin useita tappeluja ja loppuhetkillä tilanne eskaloitui niin pahasti, että myös molempien joukkueiden päävalmentajat saivat pelirangaistukset. Ottelua seurasi paikan päällä reilut 7 000 katsojaa, ja tunnelma kuumeni välittömästi.
Tappelut käynnistyivät heti ensimmäisessä vaihdossa
Heti ottelun ensimmäisessä vaihdossa Tapparan Emil Sylvegård ja JYPin Antti Tyrväinen pudottivat hanskansa. Tilanne näytti vahvasti ennakkoon sovitulta, ja Tapparan puolustaja Jyrki Jokipakka viittasi tähän myös ottelun jälkeen MTV Katsomolle antamassaan haastattelussa.
Jokipakka sanoi, että Tyrväinen “vastasi huutoon”, ja viittasi samalla aiempaan tapahtumaan joukkueiden edellisessä kohtaamisessa joulukuun alussa Tampereella. Tuolloin Tyrväinen taklasi Tapparan Kristian Tanusta päähän, sai pelirangaistuksen ja myöhemmin kolmen ottelun pelikiellon. Tanus oli sivussa viidestä Tapparan seuraavasta ottelusta.
Viimeisen minuutin kuumentuminen vei myös valmentajat ulos
Tunteet pysyivät pinnassa läpi ottelun, mutta viimeisellä minuutilla tilanne räjähti käsiin. Ensin Tapparan Juuso Nykänen ja JYPin Aaro Vidgren ottivat yhteen, ja hetkeä myöhemmin käsirysyyn ajautuivat Tapparan Ondrej Pavel ja JYPin Väinö Liikonen, jotka olivat kahinoineet myös aiemmin ottelussa.
Kaikki tappelijat ajettiin ulos 5+20 minuutin rangaistuksilla. Samassa yhteydessä myös Tapparan päävalmentaja Rikard Grönborg ja JYPin päävalmentaja Petri Matikainen saivat pelirangaistukset epäurheilijamaisesta käytöksestä. Grönborg ehti johtaa Tapparaa 59 minuuttia ja 25 sekuntia ennen kuin poistui vaihtoaitiosta pelirangaistuksen saatuaan.
JYPin apuvalmentaja latasi syytöksiä
Koska päävalmentajat oli ajettu ulos, ottelun jälkeiseen lehdistötilaisuuteen saapuivat apuvalmentajat Tapparasta Anders Karlsson ja JYPistä Santeri Heiskanen. Karlsson esiintyi rauhallisesti, mutta Heiskanen nosti esiin heti ottelun alun tappelun ja esitti kovia väitteitä Tapparan toiminnasta.
Heiskanen väitti, että Grönborg olisi puhunut pitkin viikkoa siitä, että joulukuinen Tanuksen päähän kohdistunut taklaus kostetaan. Heiskasen mukaan Tapparan puolelta olisi jo alkulämmittelyssä viestitty Tyrväiselle, että ottelun alussa “mennään”.
Heiskanen kuvaili tunteikkaasti, että hänen joukkueensa ei ota tilanteessa taka-askelia ja antoi ymmärtää, että tapahtumien kulku oli laajasti etukäteen tiedossa. Heiskanen esitti myös näkemyksen, että tulevasta olisi hänen mukaansa ollut tieto “piireissä” ennakkoon.
Tilannehuone vei tapaukset kurinpidon käsittelyyn
Liigan tilannehuone arvioi Sylvegårdin ja Tyrväisen tappelun ei-spontaaniksi ja lähetti tapauksen kurinpidon käsittelyyn. Kurinpidon tarkasteltavaksi etenivät myös Nykäsen ja Vidgrenin sekä Pavelin ja Liikosen kahinat.
Lähde: IS




