Lätkä

Oulussa kuohuu: Kärppien fanit boikotoivat keskiviikon kotipeliä

Toimitus

Oulun Kärppien vaikea kausi on kiristänyt tunnelmaa Raksilassa. Seuran äänekkäin faniryhmä Poromafia kertoo boikotoivansa keskiviikon kotiottelua Kiekko-Espoota vastaan ja toivoo, että hiljaisuus herättää seurajohdon arvioimaan suuntaa.

Poromafia julkaisi tiistaina sosiaalisessa mediassa tiedotteen, jossa se kertoo jäävänsä pois ottelusta osoittaakseen huolensa seuran tulevaisuudesta. Faniryhmä kannustaa myös halliin tulevia osallistumaan protestiin reagoimalla mahdollisimman vähän pelin tapahtumiin ja jättämällä kannustamisen väliin.

Hiljaisuusprotesti laajenee koko fanipäätyyn

Poromafia on järjestänyt aiemminkin hiljaisuusprotesteja yksittäisten erien ajaksi, mutta nyt tavoitteena on tyhjentää koko fanipääty keskiviikon ottelussa. Taustalla on kokemus siitä, että joukkueen alakulolle ei ole löytynyt käännettä, vaikka odotukset ja panostukset ovat olleet suuret.

Kärppien yleisömäärät ovat laskeneet tällä kaudella, ja kauden puolivälissä seuran yleisökeskiarvo on ollut 4 400 katsojaa.

Sarjataulukko ja trendi huolestuttavat

Kun runkosarjasta on pelattu noin puolet, Kärpät on sarjataulukossa 15. sijalla. Sijoitus korostuu erityisesti siksi, että joukkue lähti kauteen sarjan suurimpiin lukeutuvalla pelaajabudjetilla.

Myös viime kausi oli seuralla raskas. Kärpät jäi runkosarjassa 13. sijalle ja putosi pudotuspelien ulkopuolelle. Kaudesta 2020–21 alkaen seura on ollut liigassa vasta kahdeksanneksi eniten pisteitä kerännyt joukkue, ja runkosarjasijoitukset ovat olleet 7:s, 6:s, 7:s, 4:s ja viime kaudella 13:s. Tällä hetkellä sijoitus on 15:s.

Lisäpaineita tuo tuleva muutos sarjajärjestelmään. Ensi kauden päätteeksi SM-liigasta putoaa 3–4 heikointa joukkuetta B-sarjaan, ja viime kauden sekä tämän kauden kehitys on nostanut esiin myös putoamispelon.

Seura on jo tehnyt isoja muutoksia

Kärpät teki täksi kaudeksi muutoksia organisaatioonsa. Seuran uudeksi urheilujohtajaksi palkattiin Kimmo Kapanen ja päävalmentajaksi KalPan viime kauden mestarivalmentaja Petri Karjalainen. Lisäksi pitkän linjan Kärppä-vaikuttaja Juha Junno palasi seuraan jo ennen viime kautta, ja toimii nyt hallituksen puheenjohtajana.

Raksilan hallin katossa roikkuvat mestaruusviirit muistuttavat menestysvuosista, mutta nyt huomio on kriisissä ja siinä, mihin suuntaan seura seuraavaksi kääntyy.

Lähde: IS