
Nadal paljasti uransa suurimman kilpailijan
Tennismaailmaa vuosikymmeniä hallinnut “kolmen suuren” aikakausi loi yhden urheiluhistorian kovimmista vastakkainasetteluista. Rafael Nadal ehti rakentaa ikonisen kilpailusuhteen sekä Roger Federerin että Novak Djokovicin kanssa ennen kuin hän lopetti uransa vuonna 2024, mutta kun häneltä pyydettiin yhtä nimeä, vastaus kallistui lopulta selvästi yhteen suuntaan.
Kolmen suuren aikakausi
Nadal, Federer ja Djokovic dominoivat ATP-kiertuetta vuosina 2003–2023. Tuo jakso päättyi historialliseen saldoon: kolmikko keräsi yhteensä 66 grand slam -mestaruutta. Federer lopetti vuonna 2022, Nadal kaksi vuotta myöhemmin ja Djokovic jäi kolmikon ainoaksi aktiiviseksi supertähdeksi.
Nadalin oma valtakunta oli ennen kaikkea Pariisissa. Hän voitti Ranskan avoimet ennätykselliset 14 kertaa ja ansaitsi maineen savikenttien kiistattomana hallitsijana. Federer puolestaan loisti erityisesti Wimbledonissa, kun taas Djokovicin vahvuudeksi muodostui kyky voittaa missä tahansa ja ketä vastaan tahansa.
Valinta ei ollut helppo
Kun Nadalilta kysyttiin hänen uransa kovinta vastustajaa, hän nosti esiin molemmat: sekä Djokovicin että Federerin. Samaan hengenvetoon hän teki kuitenkin selväksi, että suurin kilpailija oli lopulta Federer.
Taustalla oli yksinkertainen ajatus: Nadal astui huipulle aikaan, jolloin Federer oli jo siellä. Nadalin omien “muotoutuvien vuosien” aikana juuri Federer oli se jatkuva mittatikku, jota kohti oli pakko kurkottaa. Lisäksi heidän tyylinsä erosivat selvästi toisistaan, mikä teki kohtaamisista Nadalin näkökulmasta erityisen latautuneita.
Djokovicista Nadal puhui toisenlaisella kunnioituksella. Hän korosti, että Djokovic oli se pelaaja, jota vastaan hän ehti pelata eniten ja jonka taso pysyi vuodesta toiseen poikkeuksellisen korkeana.
Tilastot kertovat hurjan tarinan
Nadal ja Federer kohtasivat urallaan 40 kertaa. Nadal vei voitot 24–16 ja johti myös finaaleissa 14–10.
Djokovicia vastaan kohtaamisia kertyi vielä enemmän, yhteensä 60. Tuo kaksintaistelu kääntyi niukasti Djokovicille 31–29. Finaaleissa Djokovic johti 15–13, mutta suurturnauksissa Nadal oli vahvempi 11–7 ja grand slam -finaaleissa 5–4.
Lähde: Metro




